سرویس های پخت و پز تفلون

یکی از معمولی‌ترین و در عین حال کارآمدترین و مفیدترین وسایلی که در آشپزخانه‌ها به چشم می‌خورد ظروف آشپزی است. در قدیم‌الایام این ظرف‌ها بیشتر مسی، رویی یا گلی وسرامیکی بود، ولی امروزه تنوع زیادی در ظروف آشپزخانه دیده می‌شود.

در سال 1938 میلادی شرکت آمریکایی دوپونت ماده‌ای پلیمری به نام پلی‌تترافلئورواتیلن را با نام تجاری تفلون معرفی و به بازار عرضه کرد. این ماده نوعی پوشش نچسب و عایق الكتریسیته بود که هم مقاومت حرارتی بالا و هم مقاومت شیمیایی خوبی در مقابل اسیدها و بازها داشت.

از آنجا که میان تمامی پوشش‌های موجود، تفلون از بالاترین ضریب نچسبی برخوردار بود، از آن در ظروف استفاده شد. اداره نظارت بر غذا و داروی آمریكا هم تفلون را به‌عنوان پوشش مجاز در ظروف پخت غذا مورد تایید قرار داده و با این وجود، محققان درباره استفاده از این ظروف هشدار داده‌اند؛ به‌طوری که اگر دقت کنید می‌بینید تا به حال، پشت سر هیچ ظرفی این همه حرف و حدیث نبوده است! ظروف تفلون از آلودگی محیط زیست گرفته تا سرطان‌زایی به هر چیزی متهم شده‌اند اما جالب اینجاست كه هنوز هم از پرفروش‌ترین ظروف پخت‌وپز به شمار ‌می‌روند.تحقیقاتی که توسط گروه کاری محیط زیست در آمریکا انجام شده، نشان داده که وقتی دمای ظروف تفلون از حد معینی بالاتر رود، بر اثر تجزیه لایه پوشاننده آن، حدود 15 نوع ذره و بخار سمی آزاد می‌شود که از این تعداد، 2 ماده به‌نام‌های پلی تترافلوئورواتیلن (PTFE) و پرفلورواکتانوئیک اسید (PFOA) دارای اثرات شناخته‌شده سمی و حتی مرتبط با سرطان در حیوانات هستند.

تولید‌کنندگان مختلف ممکن است از مواد تشکیل‌دهنده متفاوتی در ساخت ظروف تفلون خود استفاده کنند اما یک ماده اصلی که قطعاً در تولید تمامی ظروف با پوشش تفلون استفاده می‌شود، ماده پرفلورواکتانوئیک اسید (PFOA) است که در واقع تفلون، خاصیت ضدچسبندگی خود را مدیون همین مادّه است؛ این ماده در هزاران محصول نظیر ظروف آشپزی تا پیژامه‌های کودکان و فنجان‌های قهوه مسافرتی، مواد پاک‌کننده دست‌شویی‌ها، برخی فرش‌ها و زیراندازها، کاغذهای بسته‌بندی پیتزا، کیسه‌های آماده کردن ذرت در مایکروفر و سایر مواد استفاده‌شده در بسته‌بندی مواد غذایی استفاده می‌شود، براساس اعلام کمیسیون علمی سازمان حفاظت محیط زیست ایالات متحده، سرطان‌زا است.

اگر شما ظروف تفلون در منزل دارید بهتر است به نکات زیر توجه کنید :

  • قاشق فلزی را به ته ظرف تفلونی نکشید و برای این کار از قاشق‌های چوبی یا تفلون استفاده کنید.
  • از ظروف تفلونی که دچار آسیب شده‌اند و بر اثر شست‌وشو یا کشیدن قاشق خراش‌هایی در آنها  ایجاد شده است به هیچ وجه استفاده نکنید.
  • موقع استفاده از این ظروف، تهویه خوبی برقرار کنید (روشن کردن هود از ابتدای آشپزی؛ باز کردن پنجره‌ها و...).
  • شعله اجاق گاز را زیاد نکنید و از حرارت دادن ظرف خالی جداً پرهیز کنید.
  • ظروف تفلون داغ را بلافاصله بعد از استفاده در آب سرد فرو نبرید چرا که باعث می‌شود ماده پوشاننده سطح ظرف ناپایدار شده، موقع استفاده بعدی وارد مواد غذایی شود.
  • ظروف خود را با ابر نرم بشویید:  ظروف تفلون را با ابر نرم بشویید تا خراش برندارند. برای شستن این ظروف از اسفنج زبر و سیم ظرفشویی استفاده نکنید چون با این کار پوشش داخلی ظرف آسیب می‎بیند و احتمال آزاد شدن مواد سمی آن افزایش می‎یابد.
  • ظروف خش‌دار را دور بیندازید: از ظروف تفلونی که دچار آسیب شده‌اند و در اثر شست‌وشو یا کشیدن قاشق خراش‌هایی در آنها ایجاد شده است به هیچ وجه استفاده نکنید. احتمال ورود مواد زیان‎آور به بدن از طریق ظروف تفلونی که هنگام پخت‌وپز آسیب دیده‌اند، بیشتر است.

ظروف تفلون را تعمیر نکنید:  به هیچ وقت برای صرفه‌جویی در اقتصاد خانواده ظروف تفلون را بازسازی نکنید. نوع ماده مصرفی و شیوه کار واحدهای بازسازی ظروف تفلون مورد تایید وزارت بهداشت نیست. بررسی‌های آزمایشگاهی روی موش‌ها نشان داده است که بازسازی غیربهداشتی ظروف و حتی استفاده از ظروفی که در کارخانه‌های بدون پروانه وزارت بهداشت و استاندارد ملی ایران ساخته می‌شود، می‌تواند بیماری‌های خطرناکی مانند سرطان کبد، بیضه، پستان و پانکراس را در پی داشته باشد.

وب سایت سولایتر

آدرس: تهران، میدان شوش، خیابان صابونیان (بازار بلور فروش‌ها)، مجتمع تجاری پرنسا، طبقه پنجم، واحد 507

تلفن: 246 26 910 - 021

تلفن: 247 26 910 - 021

موبایل: 954 64 73 - 0912

 

تصاویر کارخانه پرنس در آلمان

solit3
solit1
solit4
solit2
solit6
solit5