سرویس های پخت و پز سرامیکی

ظروف پخت و پز سرامیکی

سرامیکی پوششی است که زمان زیادی نیست به بازار عرضه شده. زمانی که تفلون وارد بازار شد و به علت نچسبی و مقاومتش در برابر حرارت و در برابر مواد شیمیایی طرفداران زیادی را جذب خود کرد همچنان رونق از آنِ تفلون بود که صحبت های ضد و نقیضی راجع به سلامتی و مضرات آن به گوش رسید. آن زمان بهترین فرصت بود تا پوششی جدید در بازار ظروف پخت و پز مطرح شود. در این بین ظروفی تحت عنوان چدن راهی بازار شدند و خیل عظیمی که می خواستند در ظروفی به جز تفلون آشپزی کنند برای خرید به آن ها هجوم آوردند.

آیا قابلمه سرامیکی خوب است؟

اگر چه از ظروف سرامیکی به عنوان یک جانشین مناسب برای ظروف بحث بر انگیز تفبون یاد می شود، اما با این حال برخی ظروف سرامیکی نیز دارای مقادیری از فلزات سنگینی هستند که ممکن است برای سلامتی انسان مضر باشد. قبل از انتخاب ظروف سرامیکی به خصوص ظروف مربوط به پخت و پز مانند قابلمه سرامیکی، بسیار مهم است که از خطرات و ریسک های احتمالی آن برای سلامتی آگاه باشید و آن ها را به عنوان عاملی مهم در تصمیم گیری خود در نظر گیرید.

ظروف سرامیکی عمدتا به دو دسته تقسیم می شوند:

ظرف سرامیکی سفید

ظروف با روکش سرامیکی

 

ظروف با روکش سرامیکی نچسب:

مدت زمان زیادی نمی گذرد که ظروف با روکش سرامیکی به لیست ظروف پخت و پز نچسب اضافه شده اند. این نوع ظروف بدنه ای از جنس فلز دارند و روی سطح آن ها لایه ای از سرامیک به عنوان روکش به کار رفته است. قطعه ی فلزی ظرف معمولا از جنس آلومینیم می باشد چرا که می تواند به خوبی گرما را انتقال دهد. البته ظروف چدن با روکش سرامیک نیز رایج می باشند. یکی از مزایای این گونه ظروف با روکش سرامیک این است که سطح نچسب آن ها بر خلاف تفلون عاری از مواد سمی می باشد. این سطح سرامیکی همچنین از نفوذ عناصر فلزی موجود در بدنه ظرف به داخل غذا جلوگیری می نماید.

 

چدن چیست؟ سرامیک چیست؟

اما اینکه چدن چیست سئوالی است که خیلی ها گمان می کنند به خوبی جوابش را می دانند. گمان ها بر این است که چدن جنس و پوششی جدیدتر از تفلون است احتمالا از تفلون هم بهتر است. قبل از پاسخ دادن به این سئوال بهتراست گریزی گذرا به دو مقوله داشته باشیم: جنس بدنه ی قابلمه و تابه ها و پوشش آن ها.

 

به جز استیل، مس و سنگ که جنس هایی مشخص برای ظروف پخت و پز مخصوصا قابلمه و تابه هستند، دو نوع دیگر از جنس ها هستند که امروزه بدنه ی بسیاری از ظروف را تشکیل داده اند. آلومینیوم آلیاژی و آلومینیوم خالص. آلومینیوم آلیاژی همان جنس از ظرف است که در بازار با نام چدن معروف شد. اما موضوع اینجاست که چدنِ معروف تنها به جنس بدنه ی قابلمه و تابه اطلاق می شود. موضوع دوم پوششی است که داخل قابلمه و روی همین جنس بدنه قرار می گیرد. ممکن است پوشش تفلون، سرامیکی و یا گرانیتی باشد.

 

زمانی که خیلی ها خواستند از تفلون فاصله بگیرند همه به هم توصیه می کردند که چدن بخریم، اما کسی توجهی نداشت که چدن با چه پوششی بخریم؟ تفلون یا سرامیکی؟ (البته هنوز گرانیت وارد بازار نشده بود) پوشش جدیدی وارد بازار شد تحت عنوان سرامیک که قرار بود جایگزین تفلون شود. این پوشش از مواد معدنیِ غیر نفتی تشکیل شده است. آلومینیوم آلیاژی و آلومینیوم خالص با پوشش های سرامیکی و تفلون در بازار وجود داشتند. اما اینکه این دو پوشش چه تفاوتی با هم دارند موضوعی است که خریدار را هنگام انتخاب دچار تردید می کند. در مقاله ای راجع به تفلون به تفصیل صحبت کردیم. و اما پوشش سرامیکی: سرامیک پوششی است که همچون تفلون روی جنس بدنه ای از آلومینیوم آلیاژی یا آلومینیوم خالص قرار می گیرد. یکی از عمده ترین تفاوت های سرامیک با تفلون، مقاومت سرامیک نسبت به سایش است. چون در برابر سایش دیرتر آسیب می بیند بنابراین احتیاط کمتری را هنگام شستشو و استفاده می طلبد، در نتیجه آسیب کمتر موجب حفظ بهداشت بیشتر پوشش خواهد شد. اما این نکته در مورد سرامیک قابل توجه است که پس از مدتی استفاده از این پوشش، نچسبی آن کم شده و از بین می رود. حال اینکه الویت شما میان نچسبی، مقاومت به سایش و مقاومت به حرارت کدام است می تواند تردید شما را کمتر کند تا قابلمه ای که می خرید پوشش تفلون داشه باشد یا سرامیک؟! برندهایی چون تابان، زرساب، کرکماز، فالز، عروس تفلون، راشن باخ، والرین باخ با بدنه های آلومینیوم آلیاژی و آلومینیوم خالص قابلمه و تابه هایی با پوشش سرامیک را به بازار عرضه کرده اند. برندهایی مانند فیسلر و کرکماز هم تابه هایی با جنس بدنه ی استیل و پوشش داخلی سرامیک به بازار و صنعت ظروف پخت و پز ارائه کرده اند که در نوع خود جالب هستند.

مزایای استفاده از ظروف سرامیکی:

 • تمیز کردن آن ھا بسیار آسان تر از انواع دیگر ظروف و حتی ظروف چدنی است. ھم با مایع ظرفشویی و ھم با مقداری جوش شیرین و با ھر نوع
 • اسکاجی می توان آن ھا کاملا شست.
 • خراش بر نمی دارند: ظروف سرامیکی اصل به ھیچ عنوان خراشیده نمی شوند. بسیار محکم و مقاوم می باشند و به راحتی می توان در آن ھا از ابزار
 • فلزی مثل قاشق استفاده کرده و نگران ھیچ چیزی نبود.
 • آشپزی با حرارت کم: از آن جایی که این ظروف حرارت را به خوبی در خود نگه می دارند، نیازی به استفاده از حرارت بالا که برای برخی از غذاھا
 • مضر می باشد، نیست. با حرارت کم و متوسط به راحتی غذا در این ظروف طبخ می شود.
 • بدون مواد شیمیایی یا فلزات سنگین: سرامیک ماده ای کاملا طبیعی بوده و ھیچ ماده یا ذره ای شیمیایی و مضر را وارد غذا نمی کند.
 • امکان قرار دادن آن ھا در ماشین ظرفشویی: اغلب ظروف سرامیکی را می توان در ماشین ظرفشویی قرار داد. اما با توجه به کیفیت ساخت این ظروف
 • استثنا ھم وجود دارد. در این مورد با فروشنده مشورت کنید.
 • امکان قرار دادن در فر: این ظروف به حرارت مقاوم بوده و به راحتی می توان آن ھا را در فر گذاشت.
 • امکان گذاشتن در فریزر: این ظروف به سرما نیز مقاوم ھستند و می توانید به راحتی آن ھا را در فریزر بگذارید.
 • امکان طبخ غذاھای رژیمی: به راحتی می توان غذاھا را بدون استفاده از روغن، در آن طبخ داد. مواد غذایی در این ظروف خشک نمی شود.
 • چشم نواز می باشند.
 • زیبایی: تنوع در ظروف سرامیکی بسیار بالا بوده و از نظر زیبایی واقعا
 • پخت یک نواخت: غذا در این ظروف به صورت یک نواخت پخته شده و این گونه نیست که رویه و ظاھر غذا پخته و داخل آن خام باشد.

وب سایت سولایتر

آدرس: تهران، میدان شوش، خیابان صابونیان (بازار بلور فروش‌ها)، مجتمع تجاری پرنسا، طبقه پنجم، واحد 507

تلفن: 246 26 910 - 021

تلفن: 247 26 910 - 021

موبایل: 954 64 73 - 0912

 

تصاویر کارخانه پرنس در آلمان

solit2
solit3
solit5
solit4
solit6
solit1